Duluth Retriever Club trial results posted

Here are results from the Duluth Retriever Club’s annual AKC-licensed Field Trial held Aug. 20-22 at the club, just north of Duluth.

Among those from Northeastern Minnesota who placed well was David Furin of Hibbing, whose dog FC AFC Landovers Right on Target placed third in the Amateur All-Age stake; Dave Rorem, a professional trainer from Littlefork, Minn., and formerly of International Falls, took fourth in the Open All-Age stake with a dog named Penmarks Mighty Hummvee.

Duluth Retriever Club 2010 Fall AKC Field Trial

Duluth, Minnesota

Open All-Age

Place/Dog’s Name/Owner/Handler

1. AustinCity Limits Lost Diamond;  Phyllis Sheppard; Tyler Sheppard

2. FC The Bear XVII; Louie Churack; Louie Churack

3. Gunzup’s Giddyup; George Francis; George Francis

4. Penmarks Mighty Hummvee; Penny Youngblood; Dave Rorem/Ty Rorem

RJ* Sandsartas Sonic Sue Dave Aul Scott Dewey/Isaac Langerud

JAM** — Gunstock’s Prototype; Charles Hays; Charlie Hays/Yvonne Hays

JAM — NFC Two Rivers Lucky; Willie Marion, Stroud Swingle; Dave Rorem

Amateur All-Age

1. Bo Ford’s Full Bird Colonel; Steve and Fran Robben; Steve Robben

2. FC Topflights Eba Ace Of Spades; Robert & Ann Heise; Bob Heise

3. FC AFC Landovers Right On Target; David Furin; David Furin

4. Gunzup’s Giddyup; George Francis; George Francis

RJ — FC Landover GoldenDaze Yukon; Mary Jane & Chuck Schweikert; Chuck Schweikert

JAM — FC The Bear XVII; Louie Churack; Louie Churack

JAM — FC Waterdogs Shock and Awe; John and Mary Stracka; John Stracka

JAM — FC Eagles Rumor Has It; Steve Robben; Steve Robben

Qualifying All-Age

1. My Oh My; John and Mary Stracka; Paul Sletten/John Stracka

2. JL’S Daily Comic; Jayne & Larry Halvorson; Paul Sletten

3. Vikings Simon Says Fetch MH; Kent Thostenson; Tim Springer

4. Eire’s Murphy Mullownee MH; Chris Meurett; Elizabeth Dixon

RJ — Greenfield Pete’s Folly; Jacquie Anderson; Jacquie M. Anderson

JAM — Crazy Yosemity Sam MH; Thomas McMorrow; Thomas McMorrow

Derby

1. Bob and Ed’s Excellent Adventure; Edward Krueger; Ed Krueger

2. Keeno’s Gizmo; Bruce Hall; Bruce Hall

3. Delpond’s Breath of Fresh Air; Mark Menzies; Elizabeth Dixon

4. Cosmo’s Contessa; David Overstake; David Overstake/Rick Stawski

JAM — Jacks’ Little Black Olive of Lucy Hill JH; Craig & Suzanne Schinzel; Craig Schinzel

JAM — MS Micro Doodle Dandy; Thomas Bogusky; Linda Bogusky/Tom Bogusky

JAM — Road Warriors Dieter Brock; Hannah Thurman; Wade Thurman

JAM — Crooked Creek Sporty Drake; Randy Meyer; Chris Ledford

* RJ — Reserve JAM. A Reserve Jam would move into 4th place if a dog placing first through fourth was disqualified

** JAM — Judges Award of Merit (good performance but not top four)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>